Agnieszka Kloch
Agnieszka Kloch jest biologiem genetykiem na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jej główne zainteresowania badawcze to koewolucja układu żywiciel-pasożyt, ze szczególnym uwzględnieniem roli pasożytów w kształtowaniu zmienności genetycznej żywiciela oraz roli małych, wolno żyjących ssaków w rozprzestrzenianiu się chorób. Profesor Kloch interesuje się stosowaniem nowych metod molekularnych w ekologii i aktywnie czyni to współpracując przy realizacji kilku projektów dotyczących genetyki populacji i genetyki konserwatorskiej ssaków i ptaków. Obecnie angażuje się w projekt ochrony zagrożonego wyginięciem cietrzewia i próbuje identyfikować zagrożenia dla tego gatunku w Tatrach.
Robert Moss
Zawodowo Robert Moss przez wiele lat związany był z Instytutem Ekologii Ziemi w Szkocji. W pracy naukowej skupiał się na biologii i ochronie lokalnych gatunków kuraków. Jego szerokie zainteresowania naukowe obejmują wpływ zmian klimatu, utraty siedlisk, presji drapieżników i szkodników, chorób i niedoborów żywności na kondycję i liczebność kuraków. Jako współautor książki zatytułowanej Grouse: The Natural History of British and Irish Species oferuje fascynujący wgląd w historię naturalną i biologię kuraków, w tym aspekty ich zachowania, historyczne znaczenie ich nazw, przyczyny fluktuacji populacji i międzynarodowe wysiłki na rzecz ochrony tej grupy ptaków.
Sara Oyler-McCance
Dr Sara Oyler-McCance jest genetykiem w U.S. Geological Survey (USGS) w Fort Collins Science Center (FORT). Wykorzystuje techniki genetyczne i genomiczne w celu rozwiązania problemów związanych z ochroną, przed którymi stoi zarządzanie zasobami dzikich zwierząt, w tym populacją cietrzewia. Jej działalność naukowa dostarcza informacji do oceny granic taksonomicznych, identyfikowania unikalnych lub genetycznie zubożałych populacji, szacowania wielkości populacji lub wskaźników przeżywalności, opracowywania planów zarządzania lub odbudowy, rozmnażania dzikich zwierząt w niewoli, przenoszenia dzikich zwierząt z jednego miejsca do drugiego oraz oceny skutków zmian środowiskowych.
Gail Patricelli
Gail Patricelli jest profesorem na Wydziale Ewolucji i Ekologii Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują ekologię behawioralną, bioakustykę i ochronę ptaków, ze szczególnym uwzględnieniem zrozumienia różnorodności i złożoności sygnałów zwierzęcych. Projekty naukowe realizowane przez profesor Patricelli dotyczą zachowań rozrodczych, doboru płciowego, komunikacji akustycznej oraz wpływu zanieczyszczenia hałasem na kuraki i inne dzikie zwierzęta.
Robert Rutkowski
Robert Rutkowski jest adiunktem w Muzeum i Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk. Wykorzystuje genetykę jako narzędzie czynnej ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. W obszarze jego zainteresowań znajduje się również genetyka miejskich populacji dzikich zwierząt, a także genetyka populacji i filogeografia kuraków leśnych i ptaków drapieżnych w Polsce.
Ilse Storch
Ilse Storch jest profesorem i kierownikiem Katedry Ekologii Dzikiej Przyrody i Zarządzania na Uniwersytecie we Freiburgu. Jej praca naukowa koncentruje się na roli struktury przestrzennej i użytkowania siedlisk przez człowieka dla populacji i społeczności dzikich zwierząt, a także na opracowywaniu koncepcji integracji interesów człowieka w zakresie użytkowania gruntów oraz ochrony dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej. Wpływ antropogenicznej fragmentacji siedlisk na osobniki i populacje dzikich zwierząt oraz ich implikacje dla ochrony są głównym przedmiotem prac zespołu profesor Storch. Celem badań jest tworzenie solidnych podstaw naukowych dla ochrony i zrównoważonego zarządzania dziką przyrodą.
Tytuły wykładów zostaną podane wkrótce.
Proszę śledzić stronę internetową konferencji.